| Color | White |
|---|---|
| Material | Wood+MDF |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension | 79.50''L*42.00''W*41.40''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Care Instructions | Easy Care |
| Item Height | 41.40 in |
| Item Length | 79.50 in |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 45.00 lbs |
| Item Width | 42.00 in |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Features | Not Included |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Shape | Rectangular |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin Size Bed Frame Wooden Platform Bed Frame w/ Wooden Headboard White/Gray. Color: White, Condition: New. Listed at 219.99 USD. This platform bed features a headboard, a footboard and wood slats for support. Designed with headboard and footboard which are not only stable but also safe for your kids. Convertible Sofa Bed. Modern TV Stand.