| Color | White |
|---|---|
| Material | Plywood+MDF+Pine wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension | 78.30''L*41.50''W*35.40''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 35.40 in |
| Item Length | 78.30 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 50.70 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Width | 41.50 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin Size Bed Frame Wooden Platform Bed Frame with Headboard White/Espresso. Color: White, Condition: New. Listed at 189.68 USD. Moreover, there are a variety of classic colors that you can choose from. Product Type Bed with Headboard and footboards. This design fully explores and optimizes the capacity of your living space. Bed Weight Capacity 250 lbs.