| Specific Uses For Product | DIY, Industrial Use, Residential Use |
|---|---|
| Power Source | Corded Electric |
| Wattage | 14300 watts |
| Special Feature | Portable |
| Included Components | toolbox, welding gloves, welding rods |
| Style | Gun |
| Item Weight | 3.7 Pounds |
| Burner type | Ceramic |
| Part Number | ARC130A handheld |
| Package Dimensions | 13.58 x 12.91 x 5.2 inches |
| Item model number | Welding Machine Handheld 110V 130Amp |
| Size | 130A handheld |
| Item Package Quantity | 1 |
| Special Features | Portable |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Date First Available | August 30, 2022 |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars |
| Item Length | 13.58 |
| Item Height | 5.2 |
| Item Width | 12.91 |
| Color | Arc130a Handheld |
Check the listing for details. Welding Machine Handheld, 110V 130Amp Portable ARC Welder Arc130a Handheld. Color: Arc130a Handheld, Condition: New. Listed at 103.19 USD. Welding Machine Handheld, 110V 130Amp Portable ARC Welder Hand Held Welder Machine, Digital Display IGBT Inverter with Welding Tool Set and Toolbox. NOTE: Not suitable for welding aluminum. 【UNIQUE APPEARANCE& Portable Design】: 130A handheld ARC welder with unique aerospace model design, highlight distinguished, initiated in the industry.