| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Model | WRC-300A |
| Color | Green |
| Power Source | Corded Electric |
| Motor Type | Single-Phase AC Motor |
| Material | Carbon Steel, Brass, Aluminum Foil |
| Protection Level | IP21 |
| Voltage | 110 V |
| Motor Power | 370 W |
| Cooling Power | 1.5KW(1 L/35.19 oz/min) |
| Maximum Pressure | 0.4MPA |
| Water Tank Capacity | 8L/2.1gal |
| Flow Rate | 7-9L/min/1.8-2.4gal/min |
| Operating Temperature Range | -20~60 ℃/-4~140℉ |
| Lift | 105 ft |
| Power Cord Length | 11.48 ft |
| Each Water Pipe Length | 4.9 ft |
Check the listing for details. Welding Water Cooler with Powerful Cooling System for Efficient Heat Dissipation. Color: Green, Condition: New. Listed at 232.14 USD. Strong Cooling Capacity: The heat sink made of copper and hydrophilic aluminum foil and the 370W high-performance motor provide 1.5KW of heat dissipation power and 105 feet of lift, which achieves fast heat dissipation and more powerful output, helping you to significantly improve work efficiency.