| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Model | 1118 |
| Max Cutting Capacity Round | 13 in |
| Model Year | 1990 |
| Power Source | Electric |
| Angle Of Rotation | 60 degrees |
| Max Cutting Capacity Length | 20 in |
| Brand | Wellsaw |
| Max Cutting Capacity Width | 13 in |
| Control | Automatic |
| Voltage | 120 V |
Check the listing for details. Wellsaw Bandsaw. Condition: Used. Listed at 4500.00 USD. 1118 Wellsaw Bandsaw in excellent working order. 13"x 20" cut, Bed extension, Adjustable down pressure, auto shut off, adjustable feed rate, adjustable blade speed Work piece stop, Coolant pump, 120 volt single phase, New 2 HP motor. We offer shipping & delivery at the buyers expense or free local pick up.