| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| MPN | F7C063 |
| Material | Plastic |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Smart Home Compatibility | WeMo |
| Brand | WeMo |
| Type | Outlet Adapters |
| Unit Type | Unit |
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Recommended Environment | Indoor |
| Number of Outlets | 1 |
| Cable Length | Less Than 1 ft (0.3 m) |
| Features | App-Controlled, On/Off Switch, Power Indicator Light, Remote Access, Remote Control, Remote Monitoring, Wi-Fi Compatibility |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1800 W |
| Resistance Properties | Impact Resistant |
| Unit Quantity | 5 |
| Output Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Country of Origin | China |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
Check the listing for details. Wemo Mini Smart Outlet Plug F7C063. Color: White, Condition: Used, Made in China. Listed at 13.00 USD. Shipped next day! Working condition