| Country of Origin | China |
|---|---|
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| Battery Size | N |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Unit Type | Unit |
| Recommended Environment | Indoor/Outdoor |
| Features | App-Controlled, On/Off Switch, Remote Control |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Unit Quantity | 1 |
| Output Voltage | 120 V |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
| UPC | 0745883779383 |
| Brand | WeMo |
| Type | Wifi Smart Plug |
| Plug Type | Type A |
| Number of Outlets | 2 |
| MPN | F7C063 |
| Smart Home Compatibility | IFTTT, Apple HomeKit, Google Assistant, Amazon Alexa, Nest |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
Check the listing for details. Wemo Mini Smart Plug WiFi Enabled Works with Alexa and Google Assistant Sealed. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 75.36 USD.