| Plug Type | Type B, United States |
|---|---|
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| MPN | F7C063 |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Smart Home Compatibility | Belkin WeMo |
| Brand | WeMo |
| Type | Wifi Smart Plug |
| Manufacturer Warranty | 3-Year Limited Warranty |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | App-Controlled, Remote Control, Indicator Light |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1800 W |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Output Voltage | 120 V |
| Country of Origin | China |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
Check the listing for details. WeMo Mini WiFi Smart Plug Type B App-Controlled Remote swtch. Color: White, Condition: Open box, Made in China. Listed at 12.90 USD. New. Never used.