| Unit Type | Unit |
|---|---|
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | Vietnam |
| UPC | 0745883813254 |
| Plug Type | B, United States |
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| MPN | 1468577 |
| Battery Size | No Battery Needed |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | Belkin WeMo, Apple HomeKit, Google Home/Assistant, Google Assistant, WeMo, Amazon Alexa |
| Brand | WeMo |
| Type | Male (Plug) |
| Surge Energy Capacity | 1081 J |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | Wireless, App-Controlled, Power Indicator Light, Remote Control, Smart Socket, Remote Monitoring, Remote Access, Wi-Fi Compatibility, Indicator Light, Timer, Illuminator, Auto-Off, On/Off Switch, Programmable Timer |
| Cable Length | Cordless |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Resistance Properties | Wemo.Com |
| Output Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | Bluetooth, Wi-Fi |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
Check the listing for details. Wemo Smart Home Starter Kit Smart Plug & Switch Controlled Google Apple Alexa. Color: White, Condition: New, Made in Vietnam. Listed at 32.99 USD.