| Plug Type | United States |
|---|---|
| Warranty - Labor | 2-year limited Warranty |
| Color | White |
| UPC | 745883827183 |
| MPN | WSP100 |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Apple HomeKit, Belkin WeMo, Google Assistant, Google Home/Assistant, WeMo |
| Brand | WeMo |
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Manufacturer Warranty | Yes |
| Recommended Environment | Indoor |
| Number of Outlets | 1 |
| Features | Remote Monitoring, Wireless |
| Resistance Properties | Impact Resistant |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Smart Home Protocol | Bluetooth |
| Warranty - Parts | 2-year limited Warranty |
| Output Voltage | 120 V |
Check the listing for details. WeMo Smart Plug WSP100. Color: White, Condition: New. Listed at 24.95 USD. WeMo Smart Plug WSP100. Condition is New. Shipped with Standard Shipping.