| Plug Type | United States |
|---|---|
| Warranty - Labor | 2-year limited Warranty |
| Color | White |
| UPC | 745883827183 |
| MPN | WSP100 |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | WeMo, Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Home/Assistant, Belkin WeMo, Google Assistant |
| Brand | WeMo |
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Manufacturer Warranty | Yes |
| Recommended Environment | Indoor |
| Number of Outlets | 1 |
| Features | Wireless, Remote Monitoring |
| Resistance Properties | Impact Resistant |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Smart Home Protocol | Bluetooth |
| Warranty - Parts | 2-year limited Warranty |
| Output Voltage | 120 V |
Check the listing for details. WeMo Smart Plug WSP100 Thread | Apple HomeKit | Bluetooth | NFC - Pre-Owned. Color: White, Condition: Used. Listed at 29.95 USD. WeMo Smart Plug with Thread – Model WSP100. Model: WSP100. WeMo Smart Plug. Bluetooth & NFC support. Smart Plug with Thread technology.