| Brand | WeMo |
|---|---|
| Type | Smart Plug |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
| Plug Type | United States |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| MPN | F7C063 |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, WeMo |
| Unit Type | Unit |
| Material | Plastic |
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Features | App-Controlled, On/Off Switch |
| Color | White |
| Recommended Environment | Indoor |
| Resistance Properties | Impact Resistant |
| Input Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Number of Outlets | 1 |
| Battery Size | N |
| Cable Length | Less Than 1 ft (0.3 m) |
| Output Voltage | 120 V |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Wemo Wi-fi Mini Smart Plug White Alexia Google Control Via Smartphone App New. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 19.98 USD. This is a Wemo Wi-Fi Smart Plug, designed to control electronic devices remotely via a smartphone app. It is compatible with Amazon Alexa, Google Assistant, and other smart home systems. New As Is