| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| MPN | F7C063 |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Smart Home Compatibility | Nest, WeMo, Google Assistant, Amazon Alexa, Apple HomeKit, Google Home/Assistant, IFTTT, Belkin WeMo |
| Brand | WeMo |
| Type | Male (Plug) |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | On/Off Switch, Remote Control |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Output Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. WeMo WiFi Mini Smart Plug White Apple Home Kit alexa Google Assistant Nest. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 15.00 USD. The WeMo Mini Smart Wall Plug is a WiFi-enabled smart plug that allows you to control your devices remotely through a smart home system. Compatible with Belkin WeMo, Apple HomeKit, Google Assistant, Amazon Alexa, and Nest, this smart plug can be easily integrated into your existing smart home setup. With a single outlet, this smart plug is perfect for creating custom routines and automating your devices for convenience and efficiency.