| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| MPN | F7C063 |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | Apple HomeKit, WeMo |
| Brand | WeMo |
| Type | Outlet Plug |
| Unit Type | Unit |
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Number of Outlets | 1 |
| Features | Wi-Fi Compatibility |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Resistance Properties | Impact Resistant |
| Output Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Wemo WiFi Smart Plug. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 27.77 USD. Comes as you see pictured. New never used in original packaging.