| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| MPN | F7C063 |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Apple HomeKit, Belkin WeMo, Google Assistant, Google Home/Assistant, IFTTT, Nest, WeMo |
| Brand | WeMo |
| Type | Male (Plug) |
| Recommended Environment | Indoor |
| Number of Outlets | 1 |
| Features | App-Controlled, On/Off Switch, Remote Control |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Output Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Country of Origin | China |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
| UPC | 745883731879 |
Check the listing for details. WeMo WiFi Smart Plug, Works with Alexa Google Nest. Color: White, Condition: Open box, Made in China. Listed at 18.99 USD.