| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| MPN | WSP080BD3 |
| Material | ABS Plastic |
| Input Voltage | 120 V |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | IFTTT, Apple HomeKit, Google Assistant, WeMo, Amazon Alexa |
| Brand | WeMo |
| Type | Smart Plug |
| Unit Type | Unit |
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor/Outdoor |
| Features | Wireless, Indicator Light, App-Controlled, Remote Control, Smart Socket, On/Off Switch, Wi-Fi Compatibility |
| Resistance Properties | Impact Resistant |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Output Voltage | 120 V |
| Country of Origin | China |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
Check the listing for details. Wemo WSP080 Smart Plug - PyWemo. Color: White, Condition: Used, Made in China. Listed at 7.50 USD. Great for use with PyWemo to avoid Belkin cloud services.