| Model | WSP080 |
|---|---|
| UPC | 745883786633 |
| Plug Type | United States |
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| MPN | WSP080 |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | IFTTT, Belkin WeMo, Apple HomeKit, Ifttt (If this Then That), Google Home/Assistant, Google Assistant, WeMo, Amazon Alexa, Siri |
| Brand | Linksys |
| Type | Plug |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | Wireless, Indicator Light, Power Indicator Light, App-Controlled, Remote Control, Auto-Off, Smart Socket, On/Off Switch, Remote Monitoring, Remote Access, Wi-Fi Compatibility, Programmable Timer |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Output Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | HomePlug, Wi-Fi |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
Check the listing for details. Wemo WSP080 Wi-Fi Smart Plug Outlet Apple Home Alexa Google. Color: White, Condition: New. Listed at 25.00 USD. The Wemo WSP080 Wi-Fi Smart Plug Outlet is a white plastic plug that operates on 120V and has a maximum input current of 11-15 A. It is compatible with various smart home systems such as Apple HomeKit, Google Home, Amazon Alexa, and more. This wireless smart plug features remote control, programmable timers, and automatic shut-off capabilities. With its convenient features and compatibility with various smart home systems, the Wemo WSP080 is a versatile and practical addition to any indoor environment. Please look at the photos, that will be the product shipped to you. Sold as is and no returns, also check out my other listings for more goodies. Thank you and have a great day.