| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | Black |
| Input Voltage | 120 V |
| MPN | WSP090 |
| Material | Plastic |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Apple HomeKit, Belkin WeMo, Google Assistant, Google Home/Assistant, WeMo |
| Brand | WeMo |
| Type | Plug |
| Recommended Environment | Outdoor |
| Features | App-Controlled, Auto-Off, Indicator Light, On/Off Switch, Power Indicator Light, Programmable Timer, Remote Access, Remote Control, Remote Monitoring, Smart Socket, Wi-Fi Compatibility, Wireless |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Resistance Properties | Weather Resistant |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Output Voltage | 120 V |
| Country of Origin | China |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
| UPC | 745883811922 |
Check the listing for details. Wemo WSP090 WiFi Smart Outdoor Plug Weather Resistant Tested & Working. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 24.95 USD. Wemo WSP090 WiFi Smart Outdoor Plug Weather Resistant Tested & Working. El estado es Used. Se envió con USPS Ground Advantage.