| Product Height | 3.75 in |
|---|---|
| Corded Tool Type | Angle Grinder |
| Tools Product Type | Power Tool |
| Maximum Speed | 11000 RPM |
| Variable Speed | No |
| Product Depth | 8.5 in |
| Cordless/Corded | Corded |
| Brand | WEN |
| Type | Angle Grinder |
| Cord Length | 54 |
| Electronic Speed Control | No |
| Arbor Size | 5/8 |
| Disc Diameter | 4 1/2 in |
| Amperage | 7 A |
| Product Weight | 4.6 lb |
| Wheel Diameter | 4.5 in |
| Power Tool Features | Adjustable Handle Position, Lock On Switch, Spindle Lock |
| Product Width | 12 in |
Check the listing for details. WEN 7 Amp Corded 4-1/2 in. Angle Grinder. Condition: New. Listed at 28.12 USD.