| Amperage (A) | 7.5 A |
|---|---|
| Belt length | 21 in |
| Color Family | Black |
| Cord Length (ft) | 6 ft |
| Corded Tool Type | Belt Sander |
| Cordless/Corded | Corded |
| Dust collection type | Bag |
| Maximum speed (ft/min) | 1200 |
| Minimum speed (ft/min) | 620 |
| Power Tool Features | Variable Speed |
| Product Weight (lb) | 6.1 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Tools Product Type | Power Tool |
| Variable Speed | Yes |
| Manufacturer Warranty | Two-year limited |
| Belt width | 3 in |
| Product Depth (in) | 12 in |
| Product Height (in) | 6 in |
| Product Width (in) | 6.38 in |
| Country of Origin | China |
| UPC | 313096274218 |
Check the listing for details. WEN HB321V 7.5-Amp 3-by-21-Inch Variable Speed Handheld Portable Belt Sander. Condition: New, Made in China. Listed at 57.49 USD. Smooth out surfaces, deburr jagged edges, strip paint and stain and more with the WEN 3-by-21 in. Belt Sander. Our 7.5 Amp variable speed motor runs the included 80-grit sanding belt anywhere between 620 ft. to 1200 ft. per minute, making easy work out of even the toughest surfaces.