| Corded Tool Type | Rotary Tool |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Tools Product Type | Power Tool |
| Product Weight (lb) | 3.4 lb |
| Variable Speed | Yes |
| MPN | 2305 |
| Product Width (in) | 11.5 in |
| Cordless/Corded | Corded |
| Maximum Speed (RPM) | 30000 RPM |
| Brand | Branded |
| Type | Tool Kit |
| Chuck Capacity (in) | 0.12 in |
| Cord Length (ft) | 6 |
| Kit | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Model | 2305 |
| Features | Variable Speed |
| Product Height (in) | 3.8 in |
| Power Tool Features | Variable Speed |
| Chuck Type | Keyless |
| Amperage (A) | 1 |
| Country of Origin | United States |
| Product Depth (in) | 7 in |
Check the listing for details. WEN Variable Speed Rotary Tool Kit Dremel Rotary Grinder Cutter with Flex Shaft. Condition: New, Made in United States. Listed at 26.75 USD. Polish, sand, grind, cut, drill, remove burrs and shape with precision with the WEN Rotary Tool Kit with Flex Shaft. 8000-30,000 RPM variable speed for various applications.