| UPC | 0051751038965 |
|---|---|
| Item Diameter | 2 in |
| Color | Silver |
| MPN | AC78 |
| Material | Aluminum, Steel |
| Item Length | 21.5 in |
| Brand | Werner |
| Type | Stabilizer |
| Load Capacity | 225 lbs |
| Number of Steps | 1 |
| Item Height | 14.25 in |
| Model | AC78 |
| Features | Telescoping, Portable, Weather Resistant, Work Tray |
| Maximum Reach Height | 40 ft |
| Item Width | 21.5 in |
| Item Weight | 6.1 lb |
Check the listing for details. Werner AC78 QuickClick 10in Stand-Off Ladder Stabilizer 44in Span. Color: Silver, Condition: New. Listed at 79.00 USD. Model WERL AC78. • Not for use on Werner Multi-Ladders. • Spring-loaded locking latch makes it easier and quicker to install/remove than any other stabilizer on the market. Product Height: 14-1/4 in. Product Details.