| Brand | West Bend |
|---|---|
| Loaf Size | 2 lbs |
| Type | Bread Machine |
| Power Source | Electric |
| Color | White |
| Item Height | 12 in |
| Model | 41400 |
| Item Depth | 16 in |
| Item Width | 11 in |
| Item Weight | 13 lbs |
| Number of Settings/Programs | 12 |
Check the listing for details. West Bend 41400 Bread Maker. Color: White, Condition: Used. Listed at 35.95 USD. The West Bend 41400 Bread Maker is a versatile bread machine for your kitchen. With multiple settings/programs, this electric bread maker allows for customizable options to suit your baking needs. Features include: - LCD display with delayed start time option -Color select for crust darkness -Loaf size selection of 1.5 or 2 lbs -12 baking options of Basic (white), French, Whole Wheat, Quick, Sweet, Super Rapid 1 lb, Super Rapid 2 lb, Dough, Jam, Cake, Sandwich and Bake. Machine dimensions are approximately 15” D x 9.5” W x 11” H. Weight approximately 13.5 lbs. Condition is very good with a few minor scuffs. Item has been tested and is working. Please contact with any additional questions.