| Country of Origin | China |
|---|---|
| Brand | Westcott |
| MPN | 2524-WESTCOTT |
| UPC | 812735028163 |
| Manufacturer | Westcott |
| Color | Black |
| Compatible Brand | Universal |
| Features | Quick Setup |
| Item Length | 24 in |
| Item Weight | 2 lbs |
| Item Width | 12 in |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Mount Type | Bowens Mount |
| Series | Rapid Box Switch |
| Softbox/Diffuser Shape | Rectangular |
| Softbox/Diffuser Size | 1x2 ft |
| Type | Softboxes |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Westcott Rapid Box Switch Strip Softbox 1x2 in PRO. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 109.90 USD. They're ideal for hair, rim or edge lights and are perfectly paired with optional egg-crate grids. Westcott purposely designed the Rapid Box Switch with an external mount. Of course, radio triggers can be used as well.