| MPN | EB1020 |
|---|---|
| Brand | Westinghouse |
| Number of Positions | 1 |
| Plug Type | Bolt - On |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Throws | 1 |
| Number of Phases | 1 |
| Current Type | AC / DC (Rated for 120 VAC or 125 VDC) |
| Type | Molded Case Circuit Breaker (Westinghouse EB Series) |
| Maximum Amperage | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| Application | Commercial, Industrial, Residential |
| Operation Method | On/Off |
| Features | Thermal Magnetic protection, Voltage rating of 120 V AC |
| Material | Thermoset (insulating) plastic material,, insulating, non-.. |
| Suitable For | Branch-circuit protection in single-phase, 120 V AC, Panel.. |
| Voltage | 120 V |
| Model | EB1020 |
| Number of Outlets | 0 |
| Number of Ports | 0 |
| Number of Poles | 1 |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Number of Spaces | 1 |
| Number in Pack | 1 |
| Control Style | Manual toggle control style. |
| Tripping Characteristics | Thermal-magnetic. |
| Color | Black |
| Interruption Type | Thermal-magnetic |
| Compatible Wire Gauge (AWG) | #14-#10 AWG (Al/Cu) |
| Break Time | Instantaneous |
| Country of Origin | United States |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. WESTINGHOUSE EB1020 1 POLE 20A, 120V CIRCUIT BREAKER. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 13.09 USD. The EB1020 breaker is designed for single-phase applications (1 pole) in 120 V systems. Item MPN: EB1020. Type: EB series, 1-pole (single pole) molded-case circuit breaker. As Pictured. With our dynamic pricing model, our prices are always competitive.