| Brand | WESTWARD |
|---|---|
| Type | Circular Saw Blade |
| Model | 24EL75 |
| MPN | 24EL75 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Item Width | 11.600 |
| Item Length | 11.600 |
| Item Height | 0.600 |
| California Prop 65 Warning | N |
| Item Weight | 2.2000 |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Circular Saw Blade |
| Item | Circular Saw Blade |
| Application | Plastic and Non-Ferrous |
| Weight | 2.2000 |
| Length | 11.600 |
| Width | 11.600 |
| Depth | 11.600 |
| Max. RPM | 7000 |
| For Use With | Radial arm and Miter saw |
| Features | Circular Saw Blade, Blade Dia. 10 in, Max. Blade Speed 7,000 RPM, |
| Blade Type | Non-Ferrous Metal |
| Battery Included | No |
| Blade Dia. | 10" |
| Number of Teeth | 80 |
| Arbor Hole | 5/8" |
| Primary Saw Application | Metal |
| Cutting Depth | 1-1/4" |
| Plate Thickness | 0.087" |
| Tip Material | Carbide |
| Diamond Knockout | No |
| Hook Angle | -5.0 Degrees |
| Kerf | 0.110" |
| UPC | 190735785195 |
Check the listing for details. Westward 24El75 10", 80-Teeth Circular Saw Blade. Width: 11.600, Condition: New, Made in CN. Listed at 87.95 USD. Circular Saw Blade, Blade Dia. 10 in, Max. Blade Speed 7,000 RPM, Arbor Size 5/8 in, Arbor Shape Round, Diamond Knockout Diamond Knockout Not Included, Number of Teeth 80, Max. Circular Saw Blade. & Recepticles.