| California Prop 65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
|---|---|
| UPC | 0190735949351 |
| Brand | Westward |
| Type | Socket Set |
| System of Measurement | Metric |
| Number of Pieces | 86 |
| Size | 3/8 in |
| Item Diameter | 1/4 in |
| Color | Black |
| Model | 53PN73 |
| MPN | 53PN73 |
| Material | Alloy Steel |
| Item Weight | 15.4 lbs |
Check the listing for details. WESTWARD 53YR72 Socket, Steel, Chrome, 11/16 in 53YR72. Color: Black, Condition: New. Listed at 4.14 USD. Socket, Socket Size 11/16 in, 6-Point, Alloy Steel, Chrome, Standard, Hand, Drive Size 3/8 in, SAE, Impact Rated No, Standards ASME B107.110-2012 This industrial-grade mechanic's 6-pt. shallow socket is for heavy-duty applications and production use. It is made of professional-quality chrome vanadium and fully polished. Because 6-pt. sockets have a more restrictive interior shape, only the correct socket will work for a particular bolt. This allows the socket to fit snuggly and reduces the possibility of rounding the bolt head.