| Brand | Trekassy |
|---|---|
| Color | Green |
| Compatible Model | ATV, UTV, Trailer |
| Material | Alloy Steel, Polypropylene, Rubber |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Compatible Year | All Years |
| Universal Fitment | Yes |
| Performance Part | Yes |
| Maximum vehicle weight | 4500lb |
| Working load | 2000lb |
| Ratchet Strap | 2" x 8' |
Check the listing for details. Wheel Chock Tie Down Kit Trailer Tie Down System for UTV ATV & Mower Blue Wheel. Color: Green, Condition: New. Listed at 59.36 USD. The padded handles are wide enough for easy and comfortable grip. The heavy duty wheel chocks are made of 12-gauge steel, powder-coated for corrosion resistance. Each wheel strap is eqquiped with two rubber blocks to help secure the vehicle in place.