| Bearing Rotate | 360° |
|---|---|
| Gross Weight | 15.9KG |
| Net Weight | 6.8KG(Per Single) |
| Number of Pieces | 2 |
| Package Size | 475*410*135mm |
| Plate and Platform Material | Magnesium Alloy |
| Disc diameter | 345mm |
| Dimensions | length * width * height 400*400*50mm |
| Sliding distance | 60 |
| Warranty | 3 Year |
| Set or Single Item | Set |
| Vehicle Type | Heavy Duty/Commercial |
| Brand | Unbranded |
Check the listing for details. Wheel Front End Alignment Turn Plates Set 2 Pack Truck Turntable Plates 5Ton NEW. Condition: New. Listed at 130.15 USD. Features: Processed by super quality aviation magnesium alloy Full-floating bead bearing Heavy duty commercial version tool Locking pins hold the turntable securely in place while you position the car on the turntables With an angle meter and pointer on it High toughness and strength With strong bearing force Specifications: Material: magnesium alloy Disc diameter: 345mm Dimensions: length * width * height 400*400*50mm Rotation angle: 360° Sliding distance: 60 Single net weight: 6.8KG A set of gross weight: 15.9KG Outer packaging size (set): 475*410*135mm Package List: Two corner discs, two rubber transition blocks, two rubber thrust pads outer packaging carton.