| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Compatible Brand | For 3T |
| Shell Width | 68mm, 70mm, 73mm, 79mm, 83mm, 84.5mm, 85mm, 86mm, 89.5mm, 90mm, 9 |
| Color | Black |
| Bottom Bracket Shell Type | T47 |
| Set Includes | Bottom Bracket |
| Material | Steel Bearings |
| MPN | T47-OUT-30MM-BB |
| California Prop 65 Warning | STANDARD |
| Brand | Wheels Manufacturing |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Spindle Type | 30 mm |
| Model | T47 Outboard Bottom Bracket |
| Compatible Bike Type | Mountain Bike |
| Item Width | 68mm, 70mm, 73mm, 79mm, 83mm, 84.5mm, 85mm, 86mm, 89.5mm, 90mm, 9 |
| Item Weight | 0.50 |
| Part Type | Bottom Bracket |
Check the listing for details. Wheels Manufacturing Thread-Together ABEC-3 T47 Bottom Bracket for 30mm Spindles. Color: Black, Condition: New. Listed at 85.00 USD. This Wheels Manufacturing bottom bracket is a high-quality outboard bearing that is compatible with both road and mountain bikes. It has a T47 bottom bracket shell type and is made with steel bearings, ensuring durability and longevity. The bracket is designed to fit 30mm spindles and is compatible with brands like 3T, making it a versatile option for any bike. The bracket is black in color and comes with a set that includes the bottom bracket itself. It has a California Prop 65 Warning of STANDARD and weighs 0.50 pounds. The bracket is made with materials that are of the highest quality, ensuring that it will function optimally for an extended period of time.