| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Wheels Manufacturing |
| Part Type | Bottom Bracket |
| Set Includes | Bottom Bracket |
| Bottom Bracket Shell Type | Press Fit PF30 |
| Spindle Type | 30 mm |
| Shell Width | 61mm, 68mm, 73mm, 79mm |
| Material | Steel Bearings |
| Color | Black |
| Compatible Bike Type | Mountain Bike |
| Item Width | 61mm, 68mm, 73mm, 79mm |
| MPN | PF30-THD-BB |
| Item Weight | 0.23 |
| Model | PF30 PressFit Thread Together Bottom Bracket |
| California Prop 65 Warning | STANDARD |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
Check the listing for details. Wheels Manufacturing PressFit 30 Bottom Bracket w/ ABEC-3 Bearings Threaded. Color: Black, Condition: New. Listed at 128.49 USD. Machined aluminum shell threads together for precise bearing alignment and frame fit, reducing bottom bracket creaking and premature bearing wear. Replaceable Enduro bearings. Made in the USA. ABEC-3 sealed bearings. Grade 10 chromium steel balls, 52100 High Carbon Chromium Alloy Races. Item Specifications: Weight, 114, BB/Frame Interface, PF30, Spindle Interface Type, BB30/PF30, BB Shell Width, 61, BB Shell Width, 68, BB Shell Width, 73, Defined Color, Black, Bottom Bracket Shell I.D., 46, SHIPS TODAY! Order before 1:30PM EST, M - F, and this item ships the same day! HAVE A QUESTION?Expert customer service by bike experts! A Real Brick And Mortar Retail Bicycle Shop with people you can talk to! Contact Us! (9-5 Mon-Fri, 12-4 Sat & Sun EST) Chat With Us