| Brand | CVLIFE |
|---|---|
| Type | Knee Pads |
| Material | 600D Polyester;EPE Foam; SBR Rubber |
| Size | One Size |
| Style | Hard |
| Color | Black |
| Number of Items | 2 |
| Department | Unisex |
| Application | Knee Protection |
| Body Area | Legs |
| Features | Adjustable Fitting,Quick Release |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 7.48" |
| Item Length | 4.92" |
| Item Height | 9.25" |
| Item Diameter | 9.25 x 7.48 x 4.92 inches |
| Item Weight | 1.08 Pounds |
Check the listing for details. Work Construction Knee Pads Safety Leg Protector Adjustable Comfort Professional. Color: Black, Condition: New. Listed at 15.99 USD. Equipped with swivel snap clip, can be used to adjust the tightness to comfortable. Comfort and Lightweight:Soft EPE foam knee pads for work provide comfort and help reduce the pressure on knees during work.