| Brand | Handdo |
|---|---|
| MPN | 1587971 |
| Color | Silver |
| Features | Foldable,Portable |
| Load Capacity | 330 lbs / 150 kg |
| Material | Aluminum |
| Type | Folding Ladder |
| Item Height | 20'' / 50.8 cm |
| Item Length | 29.9'' / 76 cm |
| Item Weight | 14 lbs / 6.55 kg |
| Item Width | 11.8'' / 30 cm |
| Maximum Reach Height | 20'' / 50.8 cm |
Check the listing for details. Work Platform Aluminum Step Ladder Heavy Duty Foldable 330 Lbs Capacity. Color: Silver, Condition: New. Listed at 41.75 USD. Feature:Ultimate Durable Aluminum: Our folding platform is crafted from top-notch aluminum, ensuring resistance to rust and corrosion. Our platforms feature an impressive load capacity of up to 330 lbs, effortlessly bearing the weight of heavy equipment, materials, and tools.Folds with Ease: The work platform can be easily folded and unfolded in seconds thanks to its folding mechanism that saves time and effort when moving between different work areas or during transportation and storage. Unfold size: 29.9'' × 11.8'' × 20"(L*W*H) ; Fold Size: 29.9'' × 11.8'' × 5.5"(L*W*H), making it easy to store in limited spaces.Easy-carry Platform: The drywall stool ladder is lightweight and features specia.