| Action | Non-Ratcheting |
|---|---|
| Brand | Workpro |
| Bundle Description | N |
| Chuck Type | Combination |
| Color | Silver |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Custom Bundle | No |
| Drive Size | 1/2 in |
| Features | Easy to Clean, Reversible |
| Item Diameter | 10.08 x 2.09 x 2.01 inches |
| Item Height | 2.01" |
| Item Length | 10.08" |
| Item Weight | 1.48 pounds |
| Item Width | 2.09" |
| Manufacturer Color | Silver |
| Manufacturer Warranty | 2 years |
| Material | Alloy Steel |
| Model | B0BSGZL72B |
| Number of Pieces | 1 |
| Size | 1/2 in |
| System of Measurement | Standard (SAE) |
| Type | Fixed Square |
Check the listing for details. WORKPRO 1/2" Drive Ratchet Handle Quick-Release Reversible Ratchet Sets 72-Tooth. Color: Silver, Condition: New. Listed at 25.99 USD. 【Quick-Release Design】 Each WORKPRO Ratchet has a lock to keep the socket from falling off or striking the fastener. WORKPRO QUICK-RELEASE REVERSIBLE RATCHET. 【Reversible Ratchet Lock】 The reversible ratchet switch moves smoothly and easily.