| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Action | Non-Ratcheting |
| Brand | Workpro |
| Chuck Type | Combination |
| Color | Silver |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Drive Size | 1/4 in |
| Features | Easy to Clean |
| Item Diameter | 5.98 x 1.26 x 1.06 inches |
| Item Height | 1.06" |
| Item Length | 5.98" |
| Item Weight | 5.9 ounces |
| Item Width | 1.26" |
| Manufacturer Color | Silver |
| Manufacturer Warranty | 2 years |
| Material | Alloy Steel |
| Model | B0BSGTRTNW |
| MPN | Does Not Apply |
| Number of Pieces | 1 |
| Size | 1/4 in |
| System of Measurement | Standard (SAE) |
| Type | Fixed Square |
Check the listing for details. WORKPRO 1/4" Drive Ratchet Handle Quick-Release Chrome AlloyRatchet 72-Tooth. Color: Silver, Condition: New. Listed at 17.99 USD. 【Durable & Sturdy】WORKPRO 1/4-inch drive ratchet is made of high-quality Chrome Alloy with a CR-MO head for durability. The fully polished chrome finish allows for easy cleaning when the job is done and is corrosion-resistant.【Quick-Release Design】Each WORKPRO Ratchet has a lock to keep the socket from falling off or striking the fastener. It is easily removed by pressing the release button on the wrench, even allowing one-handed replacement of the sockets.【Reversible Ratchet Lock】The reversible ratchet switch moves smoothly and easily. The switch direction button allows the handle to engage and tighten the fastener when you swing it in a clockwise direction and loosen the fastener when you swing it in an anticlockwise direction.【Ergonomic Design】Non-slip handle with an ergonomic design that helps reduce hand fatigue and slippage. And the knurled handle ensures youll be able to keep a tight grip on this ratchet during use.【Application】This quick-release ratchet is great for quick removal and replacement of most threaded fasteners. Fine 72 Tooth with a 5° swinging allows you to turn fasteners in tight spaces. Excellent tools for any home or professional toolboxColorSilver, BlackBrandWORKPROMaterialAlloy SteelItem Package Quantity1Head StyleFixed SquareFinish TypePolishedOperation ModeMechanicalManufacturerHANGZHOU GREATSTAR INDUSTRIAL CO.,LTDItem Weight5.9 ouncesPackage Dimensions5.98 x 1.26 x 1.06 inchesCountry of OriginChinaItem model numberW071080ABSize1/4"StyleDurabilityFinishPolishedPower Sourcehand_poweredIncluded ComponentsDrive 72-Tooth Ratchet HandleWORKPRO QUICK-RELEASE REVERSIBLE RATCHETFeatureFeatureLock-On, Quick-Release DriveSockets are locked onto the ratchet tang by a detent ball and locking pin so that they cant fall or be pulled offSlip-resistant HandleFeatures an ergonomically designed handle for improved grip and comfort, making working long hours effortlessAPPLICATION