| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Action | Non-Ratcheting |
| Brand | Workpro |
| Bundle Description | N |
| Color | Silver |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Custom Bundle | No |
| Features | Adjustable |
| Item Diameter | 10.55 x 3.03 x 1.14 inches |
| Item Height | 1.14" |
| Item Length | 10.55" |
| Item Weight | 1.12 pounds |
| Item Width | 3.03" |
| Manufacturer Color | Black |
| Manufacturer Warranty | 2 years |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Model | AB |
| MPN | Does Not Apply |
| Number of Pieces | 1 |
| Size | 10 in (250 mm) |
| System of Measurement | Metric/Standard |
| Type | Adjustable Wrench |
Check the listing for details. WORKPRO 10" Adjustable Wrench Heavy Duty Spanner Inch/Metric Scale Chrome Plated. Color: Silver, Condition: New. Listed at 21.99 USD. Product Description10 inch (250mm) adjustable wrench with inch/metric measurement scale.Drop forged and heat-treated Cr-V steel construction with a corrosion-resistant satin chrome plated finish, meets or exceeds ANSI standards.1-1/2 in jaw capacity. Precision-machined slide jaw and worm gear allow for exact fastener fit and smooth adjustment.Ergonomic grip and portable design make it easier for you to use. Round hole design at the tail for easy hanging and storage.Good for basic homes use, our durable and long-lasting tools help you with auto repair, general assembly, maintenance, plumbing, and more. BrandWORKPROMaterialChrome Vanadium SteelItem Package Quantity1Head StyleOpen EndFinish TypePowder CoatedOperation ModeMechanicalManufacturerHANGZHOU GREAT STAR INDUSTRIAL CO.,LTDItem Weight1.12 poundsPackage Dimensions10.55 x 3.03 x 1.14 inchesCountry of OriginChinaItem model numberW072060ABSize10 InchFinishPowder CoatedPower Sourcehand_poweredIncluded ComponentsAdjustable Wrench Jaw opening measures 1-1/2inSize markings in both metric and Inch scalesMade with drop-forged, heat-treated Cr-V steel, the adjustable wrench features a sleek, corrosion-resistant finish and comfortable handlePrecision machined jaws & knurled adjustment worm Multi-use