| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | WORKPRO |
| Bundle Description | N |
| Compatible Material | Acrylic Paint |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Custom Bundle | No |
| Feature | ESCP |
| Features | Disposable |
| Handle Color | White |
| Handle Length | 4 in |
| Handle Material | Foam |
| Item Length | 5.94" |
| Item Weight | 7 ounces |
| Item Width | 4.88" |
| Items Included | Foam Paint Roller |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| MPN | Does Not Apply |
| Nap Size | -- |
| Number in Pack | More Than 10 |
| Roller Cover Material | Foam |
| Suitable For | Commercial |
| Type | Roller Frame |
Check the listing for details. WORKPRO 12-Pack 4" Foam Paint Roller Paint Roller Kit Mini Paint Roller for Wall. Condition: New. Listed at 17.99 USD. Product Description 4“mini foam paint rollers fit standard 4-inch roller frame, and can go directly into a 4-gallon paint bucket, especially useful for narrow surfaces behind radiators or pipes.The foam paint rollers can be used with most paints, stains, varnishes, lacquers, shellacs, waterproofers and urethanes.The high density foam absorbs paint better, which will save paint and leave no bubbles.Compared with fabric paint rollers, the foam paint rollers will not leave fabric when painting, ensure a quick and smooth coverage of surfaces.The small paint roller kit is ideal for flat surfaces like cabinets, doors, metal, furniture, shelves and a good choice for family DIY use. ManufacturerHANGZHOU GREATSTAR INDUSTRIAL CO.,LTDItem Weight7 ouncesPackage Dimensions5.94 x 4.88 x 4.41 inchesColorWhiteMaterialFoamItem Package Quantity1