| Brand | WORKPRO |
|---|---|
| Compatible Material | Acrylic Paint, Ceiling Paint, Exterior Paint, Furniture Paint, Interior Paint, Lacquer, Latex Paint, Mineral Oil, Oil-Based Paint, Polyurethane, Primer, Sealer, Shellac, Stain, Varnish, Water-Based Paint, Wood Conditioner |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Features | Disposable, Lightweight |
| Handle Color | White |
| Handle Length | 4 in |
| Handle Material | Foam |
| Item Length | 5.94" |
| Item Weight | 7 ounces |
| Item Width | 4.88" |
| Items Included | Foam Paint Roller |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Nap Size | -- |
| Number in Pack | More Than 10 |
| Roller Cover Material | Foam |
| Suitable For | Commercial, Commercial & Residential, Indoor, Indoor & Outdoor, Outdoor, Residential |
| Type | Roller Frame |
Check the listing for details. WORKPRO 12 PCS 4 inch Foam Paint Roller Mini Paint Roller Small Paint Roller Kit. Condition: New. Listed at 17.99 USD. The high density foam absorbs paint better, which will save paint and leave no bubbles.