| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | WORKPRO |
| Number in Pack | 12 |
| Items Included | Paint Roller |
| Type | Paint Roller |
| MPN | Does Not Apply |
| Handle Material | -- |
| Roller Cover Material | Foam |
| Item Length | 2.5" |
| Handle Color | White |
| Item Width | 1" |
| Features | Lightweight |
| Compatible Material | -- |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Suitable For | Commercial |
| Nap Size | -- |
| Handle Length | 2.5" |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Item Weight | 5.1 ounces |
| Unit Quantity | 12 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. WORKPRO 12Pack Foam Paint Roller 2.5" Paint Roller Kit Mini Paint Roller Set NEW. Condition: New. Listed at 17.99 USD. Product Description MINI SIZE – The 2.5-inch roller is designed for small projects and tight areas like painting cabinets, frames, fetch, doors, refurbishing furniture, small touch-ups, or trim painting. The foam can work with Acrylic, oil-based paint, latex paint, and water-based paint. HIGH-DENSITY MATERIAL – The sponge is made from high-quality Polyester and is in 50Kg/m³ density. So, it’s sturdy enough to reuse and withstand vigorous rinsing while not absorbing too much painting to provide minimal waste. SMOOTH FINISH – The roller won’t leak paint while using it due to the high-density foam, thus creating nice liners and not leaving any streaks or marks. REUSABLE – It’s easy to assemble and disassemble the roller with a simple clip. The foam can be easily washed and reused. PACKAGING & SERVICE – Contains 12 pieces 2.5in foam paint rollers. We provide 2-year warranty for this product and please feel free to contact us if you have any issues with the product. Manufacturer HANZGHOU GREATSTAR INDUSTRIAL CO.LTD Part Number W146005AB Item Weight 5.1 ounces Product Dimensions 2.5 x 1 x 1 inches Country of Origin China Item model number W146005AB Size 2.5 Inch Color White Material Polyester Item Package Quantity 12 Included Components 12 Pieces 2.5-inch foam paint rollers