| Roller Cover Material | Foam |
|---|---|
| Nap Size | 2.5 in |
| Items Included | Paint Tray |
| Item Length | 8 in |
| Suitable For | Indoor, Commercial & Residential, Indoor & Outdoor, Residential, Commercial, Outdoor |
| California Prop 65 Warning | No |
| Handle Color | White |
| Handle Length | 7 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Roller Frame |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Number in Pack | 1 |
| Features | Lightweight |
| Compatible Material | Water-Based Paint, Oil-Based Paint, Latex Paint, Acrylic Paint, Furniture Paint, Interior Paint, Varnish, Stain, Exterior Paint, Ceiling Paint, Polyurethane, Primer, Lacquer, Mineral Oil, Shellac, Wood Conditioner, Sealer |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 4 in |
| Handle Material | Plastic |
| Item Weight | 4 oz |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. WORKPRO 12Pack Foam Paint Roller 4 inch Mini Paint Roller Small Paint Roller Kit. Condition: New, Made in United States. Listed at 17.88 USD. Load: Dip the roller directly into your paint bucket or tray for even saturation. Designed for bubble-free application, they provide seamless coverage on flat surfaces without the lint or fabric shedding of traditional rollers.