| Features | Adjustable, Chrome Plated, Flexible, Heavy Duty |
|---|---|
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Custom Bundle | No |
| Socket Type | Spark Plug Socket |
| Item Width | 2.09 in |
| Number of Pieces | 1 |
| Bundle Description | N |
| Item Length | 12.48 in |
| Item Height | 1.34 in |
| System of Measurement | Standard (SAE) |
| Size | 16 mm |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Model | DT401274A |
| Item Weight | 13.1 ounces |
| Brand | DURATECH |
| Color | Silver |
| Action | Ratcheting |
| Item Diameter | 12.48 x 2.09 x 1.34 inches |
| Type | Spark Plug Socket |
| UPC | 820909772767 |
Check the listing for details. DURATECH 5/8" Swivel Magnetic Spark Plug Socket 3/8" Drive 6-Point Magnetic Core. Color: Silver, Condition: New. Listed at 23.99 USD. ManufacturerDURATECH. SPECIFICATIONS: 360 degree swivel 5/8" socket with 6-Point, Cr-V steel, magnetic core. 360° SWIVEL DESIGN: 360° flex head and extra-long rod provide easy access to reach tight space, saving effort and convenience.