| Brand | WORKPRO |
|---|---|
| Manufacturer | HANGZHOU GREATSTAR INDUSTRIAL CO.,LTD |
| Model Name | 125355 |
| Dehumidification Capacity | 70 Pints per Day |
| Air Flow Capacity | 230 Cubic Feet Per Minute |
| Recommended Uses For Product | Commercial |
| Included Components | Dehumidifier, Drain Hose, Power Cord, User Manual |
| Operation Mode | Intermittent |
| Floor Area | 291.2 Square Feet |
| Capacity | 145 Pints |
| Special Feature | Adjustable Humidity Control, Automatic Restart |
| itemDimensions | 13.94"D x 22.44"W x 13.03"H |
| Type | Dehumidifier |
| Tank Capacity | -- |
| Features | Digital Display |
| Color | Black and Gray |
| Voltage | 120 V |
| Year Manufactured | 2025 |
| Application | Whole House |
| Item Depth | 13.03" |
| Item Width | 22.44" |
| Item Height | 13.03" |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Item Weight | 73.6 lbs |
| Power | -- |
| Model | 125355 |
| Daily Moisture Removal Capacity | 70 Pints |
| Timer Control | 24 hrs |
| Room | Any Room |
| Recommended Room Size | 291.2 Square Feet |
| Number of Speeds | 2 |
| Coverage | 291.2 Square Feet |
| Control Style | Digital |
| Power Source | Power Cord |
| Smart Home Compatibility | -- |
| Smart Home Protocol | -- |
| Country of Origin | China |
| Dehumidification Method | -- |
| Material | -- |
| Operating Sound Rating | -- |
| Finish | -- |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. WORKPRO 145 Pint Crawl Space Commercial Dehumidifier 6000Sq.Ft Automatic Defrost. Color: Black and Gray, Condition: New, Made in China. Listed at 599.99 USD. Continuous gravity drainage is supported via the included 9.84 ft water hose, enabling uninterrupted operation without manual water removal. Gravity or Pump Drainage: This industrial dehumidifier includes a hose for gravity drainage—just make sure the hose end is lower than the drain port.