| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Action | Ratcheting |
| Brand | Workpro |
| Bundle Description | Impact Bolt & Nut Remover |
| Color | Black |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Custom Bundle | No |
| Features | Drive Bolt |
| Item Diameter | 5.39 inch |
| Item Height | 2.48 inch |
| Item Length | 8.03 inch |
| Item Weight | W003098A |
| Item Width | 5.39 inch |
| Manufacturer Color | Black |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Model | W003098A |
| Number of Pieces | 15 |
| Size | 3/8 in |
| Socket Type | Impact |
| System of Measurement | Metric/Standard |
| Type | Impact Bolt & Nut Remover Set |
Check the listing for details. WORKPRO 15PCS Impact Bolt&Nut Remover Set 3/8" Drive Bolt Extractor with Adapter. Color: Black, Condition: New. Listed at 35.99 USD. 15 PCs Set: 13 pieces 3/8 inch drive bolt & nut remover comes with 3/4"(19mm), 11/16", 17mm, 5/8"(16mm), 9/16"(14mm), 13mm, 1/2", 12mm, 7/16"(11mm), 10mm, 3/8", 5/16"(8mm), 1/4". 2 pieces of impact adapter.Universal Chuck: 3/8-Inch square drive using with hand ratchets, impact wrenches and air ratchets.Heavy duty blow molded case keeps all the bolt removers staying organized.Made of high hardness chrome molybdenum steel for durability. Applicable bolt & nut grade: 3.6-6.8Black oxide coating provides greater strength, corrosion resistance and anti-rust property.Part NumberW003098AItem Weight1.96 poundsPackage Dimensions7.99 x 5.35 x 2.56 inchesCountry of OriginChinaFinishBlack oxide coatingMaterialChrome Molybdenum SteelNumber Of Pieces15Head StyleFixed SquareCompatible Fastener Range0.375 inches15 Piece Set13 pieces 3/8 inch drive bolt & nut remover comes with 3/4"(19mm), 11/16", 17mm, 5/8"(16mm), 9/16"(14mm), 13mm, 1/2", 12mm, 7/16"(11mm), 10mm, 3/8", 5/16"(8mm), 1/4".2 pieces of impact adapter. Chromium Molybdenum SteelMade of high hardness chrome molybdenum steel for durability.Spiral Socket DesignThe 6-point design with spiral fluting provides maximum grip and torque.3/8’’ SQUARE DRIVEUniversal 3/8” square drive for use with hand ratchets, impact wrenches & air ratchets; hexagonal flats for use with flat wrench, pliers,adjustable wrench, sockets.Clear labelingHeavy duty blow molded case and clear labeling keep all the bolt removers staying organized.