| Brand | Workpro |
|---|---|
| Color | Black |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Diameter | 17.63 x 10.04 x 3.7 inches |
| Item Height | 3.7" |
| Item Length | 17.63" |
| Item Weight | 8.36 pounds |
| Item Width | 10.04" |
| Manufacturer Color | Black |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Material | Metal |
| Model | AB |
| Number of Pieces | 1 |
| Size | 16 in |
| Type | Hand Riveter |
Check the listing for details. WORKPRO Rivet Nut Tool 16" Rivnut Tool Kit 11 Metric SAE Mandrel Tool Set w/Case. Color: Black, Condition: New. Listed at 62.99 USD. ERGONOMIC DESIGN: Our rivet nut tool is of ergonomic design, 14” long handles maximize the leverage to tackle any challenge and TPR curved handle makes use more comfortable and labor-saving.