| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | WORKPRO |
| Type | Razor Scraper |
| Material | Carbon Steel |
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Number of Pieces | 200 |
| Blade Width | 0.77 inch |
| Model | AB |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| MPN | Does Not Apply |
| Color | Silver |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Width | 4.37" |
| Item Length | 7.44" |
| Item Height | 1.54" |
| Item Diameter | 7.44 x 4.37 x 1.54 inches |
| Item Weight | 1.52 Pounds |
| Unit Quantity | 200 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. WORKPRO 200-Pack Single Razor Edge Blades, Industrial Scraper Razor Blade NEW. Color: Silver, Condition: New. Listed at 24.99 USD. Premium High Carbon Steel--Sharp Cutting Edge--Universal Razor Blades--Convenient Package--Wide Application-- Premium High Carbon Steel: Constructed of high quality carbon steel for extra durability and long life, with HRC58~64 hardness, these scraper razor blades stay sharp longer compared to ordinary blades. Sharp Cutting Edge: WORKPRO single edge blades feature a sharp, long-lasting edge, delivering optimum cut performance. The steel backing provides a better feel and control, great for general scraping and cutting. Universal Razor Blades: The razor blades are single-edged with a size 1.53-inch length, 0.77-inch width and 0.009-inch thickness. These replacement blades are built to fit all standard razor blade scrapers and box cutters. Convenient Package: Each pack includes 100 scraper blades packed inside a transparent case for convenient blade storage or easy retail displays. All blades come individually wrapped and protected in a paper for added safety. Wide Application: These single edge razor blades are perfect for scraping and cutting projects, such as removing paint, labels, stickers and decals on tiles, glass windows and doors, or quickly opening packages. Brand WORKPRO Number of Blades 200 Skin Type All Unit Count 200.0 Count Number of Items 2