| Action | Rotary/Circular |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Bundle Description | Angle Grinder |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Custom Bundle | No |
| Manufacturer Color | Green |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Power | 20 V |
| UPC | 0820909764120 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Item Diameter | 5.91 in |
| Color | Green |
| MPN | W125051A |
| Item Length | 13.58 in |
| Brand | Workpro |
| Type | Angle Grinder |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Item Height | 7.48 in |
| Voltage | 20 V |
| Disc Diameter | 4 1/2 in |
| Model | Angle Grinder |
| Item Width | 1.9 in |
| Item Weight | 2.82 pounds |
Check the listing for details. WORKPRO 20V Cordless Angle Grinder Kit 4-1/2 Inch Lightweight Angle Grinder Tool. Color: Green, Condition: New. Listed at 85.99 USD. 👍 High Performance - WORKPRO spends countless tests, studies and strict production to ensure that each motor and battery can provide strong and stable power. The wireless Angle grinder has a real effective speed of 7500 RPM.