| Bundle Description | N |
|---|---|
| Custom Bundle | No |
| Manufacturer Color | Gray |
| Brand | Workpro |
| Type | Router Tool |
| Voltage | 20 V |
| Model | 004632 |
| Color | Black+Gray |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Manufacturer Warranty | 2 years |
| Item Height | 7.17 inches |
| Item Length | 7.17 inches |
| Item Diameter | -- |
| Item Weight | -- |
| Item Width | 3.94" |
| Number of Items in Set | 15 |
| Package Quantity | 1 |
| Material | Plastic |
| Application | Grinding/Sanding |
| Suitable For | Chamfering, Slotting, Trimming |
| Item Depth | 7.17" |
| Battery Included | Yes |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Maximum Planning Width | -- |
| Number of Batteries | 1 |
| Power | -- |
| Power Source | Battery |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. WORKPRO 20V Cordless Compact Router Tool 6 Speed 30000RPM Trim Wood Router 6 Bit. Color: Black+Gray, Condition: New. Listed at 139.99 USD. Enjoy smoother cuts, less tear-out, and pro-quality finishes for both light and heavy-duty jobs. The fixed base adjusts from 0 to 24mm, while the dual-handle plunge base reaches up to 38mm—ideal for everything from edge trimming to deep groove routing.