| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Blade Length | 8 in(Item Length) |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width | 0.2"/0.4" |
| Brand | Workpro |
| Color | Silver |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Custom Bundle | No |
| Feature | ESCP |
| Features | Anti-Roll Handle |
| Handle Size | 8 in(Item Length) |
| Item Height | 2.52" |
| Item Length | 8.82" |
| Item Weight | 1.23 pounds |
| Item Width | 2.99" |
| Manufacturer Color | Silver |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Material | Carbon Steel |
| Model | W005002A |
| MPN | Does Not Apply |
| Type | Pruning Shears Set |
Check the listing for details. WORKPRO 2PC 8" Pruning Shear Cutting Grafting Scissors Garden Scissor Cutter Set. Color: Silver, Condition: New. Listed at 23.99 USD. Product DescriptionProfessional Garden Tools: This Pruning shears set includes a 8" bypass hand pruner and a 8 gardening pruner tools.Two shears are drop forged for strength and their heads are both made of #55 carbon steel, sharp enough for most pruningprojects.Take Care of Your Plants: Made of high quality steel blade, the shears are sharp and durable. The precision-sharpened bladeshelp you with pruning and trimming at home or in the garden without hurting the plants. Tips: wipe the blades up after use andkeep them in dry environment to avoid getting rusty.Make Pruning Work Easier: The anti-slip and ergonomic handle make the clippers more comfortable in your hand, and the high-quality spring help you push the blades automatically, reduces hand fatigue while each cut.Powerful but Safe Tools: There are easy-open locking mechanism between two handles to keep the blades closed when not inuse. Prevent accidental injury.Two Shears Fit All Work: The shears set is ready to tackle all of your trimming and shaping needs for your flowers, potting, vegetables and small gardens. Get your garden and indoor plants ready for a better appearance.WORKPRO 2-Piece Pruning Shears Set, 8" Bypass Garden Shears and 8 Handing Pruner with Steel Straight BladeWORKPRO Pruning Shears Set is ready to tackle all of your trimming and shaping needs for your flowers, pottings, vegetablesand small gardens. Get your garden and indoor plants ready for a better appearance. Details:#55 carbon steel: sharp enough for most pruning projects, make pruning much more easier.Features: carbon steel blades、ON/OFF Lock、Damping Spring、No-slip Handle.Get your garden and indoor plants ready for a better appearance On May-12-21 at 12:18:07 PDT, seller added the following information: