| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Workpro |
| Type | Saw Clamp |
| Number of Pieces | 2 |
| Size | 9 in |
| Material | Steel |
| Color | Blue |
| Jaw Size | 2 in |
| Model | AB |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| MPN | does not apply |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Width | 7.56" |
| Item Length | 13.89" |
| Item Height | 1.85" |
| Item Diameter | 13.89 x 7.56 x 1.85 inches |
| California Prop 65 Warning | -- |
| Item Weight | 2.05 pounds |
| Personalization Instructions | N |
| Unit Quantity | 2 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. WORKPRO 2PCS 9" Track Saw Clamps Quick Release Track Saw Guide Rail Clamp 150lbs. Color: Blue, Condition: New. Listed at 26.99 USD. Universal Design: WORKPRO track saw clamp is a fast, easy set-up woodworking tool commonly used as an integral part of track saw guide rail system and circular saw guide rail system. Securely hold guide rails in place for confident cutting. 9" Clamps Set: Includes two 9" track saw clamps with a 2-1/2" throat. Maximum Load Limit: 150pounds. Easy One-handed Operation: The easy-to-use squeeze grip triggers maximize the grip of the clamps, allowing for one handed set-up and breakdown. Quick release buttons make for easy installation and removal. Non-marring Pads: The textured pad simultaneously prevents workpiece marring and slippage during operation. Fits most kinds of track saws standard guide rail.(Not fit Bosch track saw guide rail) Manufacturer HANZGHOU GREATSTAR INDUSTRIAL CO.LTD Part Number 001432 Item Weight 2.05 pounds Package Dimensions 13.89 x 7.56 x 1.85 inches Item Package Quantity 2 USED AS TRACK SAW CLAMPS WORKPRO track clamps are designed to be used with guide rails. Used to secure guide rails to the table to eliminate the chance for the track to move during your cut USED AS NORMAL BAR CLAMPS Hold pieces together in woodworking or metalworking before the permanent attachment is made with glue, adhesives, nails, or screws