| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Workpro |
| Type | Carpet Knife |
| Number of Pieces | 2 |
| Handle Material | Plastic |
| Blade Material | Ceramic |
| Blade Width | -- |
| Model | -- |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| MPN | does not apply |
| Color | Multicolor |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Width | 1.3" |
| Item Length | 3.1" |
| Item Height | -- |
| Item Diameter | 3.1" x 1.3" |
| California Prop 65 Warning | -- |
| Item Weight | 1.44 ounces |
| Unit Quantity | -- |
Check the listing for details. WORKPRO 2PIECE GRAY Safe Ceramic Box Cutter Small with Extra Blades Quick Change. Color: Multicolor, Condition: New. Listed at 16.99 USD. Safe Ceramic Box Cutter: This small box opener's blade is made of 100% zirconium oxide with a finger-friendly edge. It is chemically inert and impervious to acids, salt, and rust. There is no impact or reaction with what you're cutting, keeping your finger and body safe.Automatic Rebound Long lasting Ceramic Blade : Oil-Free Finish, never rust ceramic blade, Last 10X longer than metal. The automatic rebound design of this utility knife extremely adds safety on every cut.Quick Change Blade with Easy Storage : It is easy to open the knife by the switch and change the blade. A convenient storage available for an extra blade in the body. Magnetic for hanging on metal fridges and so on. Bonus double-use blades include.Human & Environment : Hand-friendly matting body and ergonomic design upgrade your user experience. Materials comply with environmental protection, the total content of three o-phenols less than 1000 ppm. 3.1" x 1.3" size fits good in your back pocket!Extra Ceramic Blades2/3/4 extra blades for 2/3/8 packsDouble head to useNo impact or reaction with what you're cuttingLast up to 11x longer than stainless steelCompact and Lightweight3-1/8 in. (8cm)1-5/16 in. (3.4cm)0.7oz (20g)Quick Change BladeButton to open the bodyInner Blade StorageExtra storage for 1 bladeEasy to UseErgonomic designNice touching matting bodyLightweight to holdAutomatic ReboundSuper SafeSuper EffectiveCeramic BladeOil-Free FinishFinger-Friendly - Fewer accidentsNever Rusts - Last 10X longer than metalHigh-Tech Zirconium OxideMagneticConvenient storage with magnet in the backOn Dec 27, 2024 at 03:48:45 PST, seller added the following information: